Trakların Toprakları

kiyikoy_traklar

M.Ö. 4. yy’a kadar asimile olmadan yaşayabilen Traklar,doğayı ve onun sırlarını keşfettikleri için sonsuz yaşama inanıyorlardı ve doğadan asla ayrılmadılar.Binlerce yıl Trakların en savaşçı boyu olan “Tyn Boyu” da bu yüzden Kıyıköy’de yaşamıştı.Kıyıköy ormanları,sahil şeridi ve dere etrafı sadece bir at boyundaki patikalar,kutsal alanlar,ufak mağaralar,kaya barınakları ve savaşçı gözetleme kuleleri ile kaplıdır.

Yaşamlarını dağlık ve ormanlık bölgelerde sürdüren Tyn boyu ,kaya barınaklarında nöbet tutarken ; takıları,kadehleri,atlarının eyer takımları,ölü maskeleri ve liderlerinin zırhları altından yapılmıştı.Tanrı ile aracısız konuşabilmek için , üzeri tamamen açık kayalık kutsal alanlarda dua ediyor ve sonsuza kadar kültür izlerinin  silinmemesi için  kayalıkları kutsal alan olarak seçiyorlardı. Pabuç ve Kazan deresinin süzüldüğü ormanlık bölgede bu şekilde binlerce yıl yaşamaya devam ettiler.

Kıyıköy limanın yakınında olan küçük koy’un sol başındaki burunda oldukça büyük boyutlarda megalitler yer almaktadır.Koyun sağ tarafında denizden gelenlerin ya da gizlice kıyıya çıkanların kullandığı  kayalara oyularak açılmış çok dar bir geçit bulunmaktadır.Günümüzde bu geçit liman yapımı sırasında kullanılan dinamit patlamaları esnasında içine düşen kayalarla tıkanmıştır.Bu küçük koyun yanında yer alan gizli geçit ve megalitlerin yakınlığı bir tesadüf değildir.Megalitik kutsal alanda yapılan ritüeller ve savaşçıların kullanımını sırasında bu gizli yol işlevsellik kazanıyordu.Tynler başarılı savaşlar yaptıktan sonra kendi topraklarına döndüklerinde bu kutsal alanlarda törenler yapıyor ve dualar ediyorlardı.Savaşçı ve Denizci Tynler,büyük savaş gücü olarak gördükleri KANDAON adına,deniz megalitlerinini önüne büyük bir demir kılıcı saplıyorlar,o’na saygı duyuyor ve savaş ritüellerinde onu senbol olarak alıyorlardı.Kandaon kesinlikle bir Savaş Tanrısı değil,güç sembolüdür.Tynler ona değil Gök Tanrı ve Toprak Ana’ya tapmışlarıdır.Kıyıköy ev sahipliği yaptığı bu kavim M.Ö. 4. yy Büyük İskender’in istilası ile İtalya istikametine doğru göç etmişlerdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>