Kazan ve Pabuç Dere

kiyikoy_baraj

Kıyıköy kasabasının iki yanında yer alan Pabuçdere ve Kazandere’nin denize ulaştığı noktadan itibaren önemli bir bölümü, I. derece doğal sit alanı olarak koruma altına alınmıştır. Her iki derenin denize kavuştuğu bölgede, yerli ve yabancı turistlerin sıklıkla ziyare ettiği iki ayrı plaj mevcuttur.
Kuzeyindeki koyda Pabuçdere, güneyindeki koyda ise Kazanderesi akmaktadır. Her ikisi de I. derece doğal sit alanı olarak tescilli olan bu derelerde alabalık, sazan ve kefal balıkları avlanabilmekte, motorla ya da kayıkla gezinti yapılabilmektedir,
Pabuçdere barajı 2000 yılında tamamlanmıştır. ıstranca dereleri su projesi kapsamında gerçekleştirilen inşaat ve barajlar bölgede ormanların zarar görmesine, su rejiminin değişmesine neden olmuştur. Pabuçdere, İstanbul’un kuzeybatısında ıstrancaların en yüksek noktası olan Mahya tepesinin güney yamaçlarında doğmakta olup kıyıköy’ün kuzeyinden karadenize dökülen yedinci dere üzerindedir.1998 yılında da hizmete girmiştir.Suyu soğuk ve çok temizdir.Derede, sazan ve kefal balıkları avlanabilmekte, motorla ya da kayıkla gezinti yapılabilmektedir.Pabuçdere ile deniz arasında dar uzun ve temiz bir kumsal bulunmakta ve burada yazın kamp kurulabilmektedir.Ayrıca motor ve kayık ile tarihi ayanikola kilisesi de ziyaret edilebilmektedir.

1998 yılında su tutma işlemleri başlatılmış olup, pabuçdere barajından İstanbul’a verilen su yıllık 60 metre küptür ve bu su yaklaşık olarak 1 milyon kişiye ulaştırılmaktadır.Bu rakamlar pabuçdereyi İstanbul’un en büyük barajları arasına sokmaktadır.Yoplam su kapasitesi ise %26′dır.Yedi derenin suları toplanıp Terkos gölüne verilmektedir ve Pabuçdere Barajı bu bölgedeki su kesintisi açısından da önemlidir.Şu anda Terkos gölüne akan bu barajın suyu, Terkos İkitelli hattından geçerek, İkitelli’den Büyükçekmece’ye bağlanarak geçici bir hatla bölgeye ulaşmaktadır.Istırancalarda inşa edilen yedi baraj ile pabuçdere barajı’nın 2000′de devreye alınmasıyla birlikte doluluk oranı yüzde 5 artarak yüzde 75 seviyesine ulaşmıştır.

Pabuçdere, Tekirdağ’ın en temiz dere yataklarına sahip olmakla birlikte turistik bir potansiyele sahip olduğu söylenebilir ve istanbul’da içme suyu olarak kullanılabilecek ıstıranca dereleri projesine bağlı 7 kaynaktan sonuncusu olma özelliği gösterir.
Kazandere barajı terfi tesisleri, Tekirdağ’ın Saray ilçesi, Bahçeköy beldesi yakınlarında inşa edilmiş, 1997 yılında hizmete açılmıştır. İstanbul’a yılda 100 milyon metreküp su akıtacak olan baraj, tek başına 1 milyon 700 bin kişinin su ihtiyacını karşılamaktadır. Baraj, bir tünel aracılığıyla hemen yakınındaki Pabuçdere Barajı ile birleştirilmiş ve böylece dünyada ilk kez “ikiz baraj” uygulaması gerçekleştirilmiştir. kapasitesi %54 civarındadır.

Havza etrafında kentleşme baskısından etkilenilmemiş ve herhangi bir yapılaşma mevcut değildir

3 Yorum Kazan ve Pabuç Dere

  1. veysel diyor ki:

    bu sene ilk gidişimdi doğa manzara iklim deniz ve insanları bakımından bana göre çok iyi geldi fakat etrafı dolşdıkça eksik olan herşey göze çarpıyor bu bölge belediyeleşmiş ama eksik çok acaba biraz daha duyarlı olamazlarmı bu köy yerli ve yabancı turist ağarlıyor köyün en büyük sorunu bence etrafı tatlı olmasına rağmen su kesintisni çok sık yaşaması hemen hemen her evde su depoları mevcut daha eksikler çok ama şimdilik bu kadar ilerleyen zamanda gerisi gelecek.

  2. AHMET SİNAN YAYLA diyor ki:

    BU GÜZELİM KÖY’LE 1988 YAZINDA TANIŞTIM.!BAMBAŞKA BİR GÜZELİK.!HERKESİN BELKİ BİR KÖY’Ü VARDIR.AMA BÖYLE BİR KÖY’Ü YOKTUR.!TABİİAT DENİZ’İN ALTINDAKİ MİDYALARLA TARİHİ İSMİNİ ZATEN FAZLASIYLA VERMİŞ.YANİ TARİHTEKİ İSMİNİ MİDYA OLARAK ALMIŞ.EVET 1988′DE BURADA DENİZ SALYONGOZUNU İLK ÇIKARANLAR GRUBUNDANIM.KÖYÜN EN BURUN KISMINDAN,SERVER KAFA TARAFINA BAKAN,YANİ SOL TARAFINDAKİ PLAJIN DENİZ’E YAKLAŞIK 200-250 METRE AÇIĞINDA SUYUN YAKLAŞIK 6-8 METRE DERİNLİGİNDEKİ KÜMBET TİPİ MAĞARANIN,BELKİDE DÜNYA’DA EŞİ BENZERİ YOKTUR.KIYI KÖY HALKINA SELAM OLSUN.!!!

  3. AHMET SİNAN YAYLA diyor ki:

    ÜSTEKİ YORUMA,BİR KONYU YAZMAYI UNUTTUM.!ÖZÜR DİLERİM.!BU MAĞARAYA İLK DALAN VE HAYRANLIKLA İNCELEMYE ÇALIŞTIĞIM,BU GÜN GİBİ GÖZÜMÜN ÖNÜDEDİR.!MAĞARANIN GİRİŞİ KÜMBET GİBİ OLAN PENCERELERDEN DEGİL,ÜST KISMINDAKİ DELİKTEN KAPISI VARDIR.!!!!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>