Kıyıköy

kiyikoy_mrc

İstanbul’a 2 saat uzaklıkta ,Karadeniz’e tepeden bakan balıkçı kasabası Kıyıköy‘ün, turizmini ağırlıklı olarak doğa meraklıları,sandal sefası meraklıları, fotoğraf tutkunları, doğa ve balık avcıları,trekking severler ,yeşili ve maviyi bir bütün olarak yaşayıp sakin ve huzurlu bir tatil geçirmek isteyenler oluşturuyor.
Kıyıköy sınırları içerisinde yer alan Belediye Plajı, Liman Plajı, Kaz Limanı ve Selvez Koyu plajları yaz sezonu boyunca güneşlenmek ve yüzmek isteyenlere ev sahipliği yapmaktadır.

Kıyıköy,tarih içerisinde kimi zaman gemi batıran bir kıyı kenti,kimi zaman bal yiyenler olarak adlandırılan Traklar’ın yurdu olarak anılması ile kalmamış Gümrük Muhafaza Müdürlüğüne ve Avrupa’ya şarap kaçıranların kullandığı şarap yolu nedeniyle şarap kaçakçılarına ev sahipliği yapmış  Traklar’ın, Persler’in, İskitler’in, Medler’in, Ceneviz kolonileri gibi birçok medeniyetin yaşamış olduğu bir balıkçı kasabası.Kıyıköy Kasabası bahsedilen tarih olaylarına şahitlik ederken millattan önceki dönemlerden günümüze gelene kadar  Medea [Μήδεια], Salmydessos [Σαλμυδεσσος] isimlerinin yanı sıra , Cumhuriyet öncesi döneminden 1960 yıllara kadar da rumların yaşamasından dolayı bir rum ismi olan Midye[Mideia] ismi ile anılmıştır.

Medea (Medeia):Büyük bir Yunan efsanesi.Aietes in büyücü ve güzel kızı Medea eşinin kendisini aldattığı corinthia prensesini ve öz çoçuklarını gemi ile kaçırıp acımasızca parçalara bölerek denize atar.Arkasından gelen kocasının denizde  sevdiği kadının ve çoçuklarının ceset parçalarını topladıkça Medea diye bağırmasıyla kent medea olarak anılmıştır.”ah medea, yıldızlar önünde eğildi senin, böyle de bir kadınsın işte”.
Salmydessos (Salmydessus):Kıyıköy’ün İstanbul boğazına yakınlığından dolayı ,Salmydessos halkı kıyı şeridini fenerlerle aydınlatıp açıklarda olan gemilere Kıyıköy’ü boğaz gibi gösterip yanılmalarını sağlayarak gemilerin denize doğru çıkıntı oluşturmuş kayalara çarparak batmalarını sağlıyorlardı.Parçalanan gemileri yamağlayarak geçiniyorlardı.Salmydesoss bu yüzden “gemi batıran” olarak anılmıştır.
Midye (Mideia):Kıyıköy Kasabası 1940′lı yıllara kadar bu isimle alınmıştır.
Kıyıköy:Adnan Menderes’in helikopterle kasabanın üstünden geçerken “denize bu kadar yakınsa buraya Kıyıköy diyelim” demesi ile Kıyıköy ismini kazanmıştır.

2 Yorum Kıyıköy

  1. GuimeNemy diyor ki:

    ilginc bilgiler icin tesekkurler

  2. [...] nehir kıyısında gezinti, pek organize sayılmayan kamp alanında çadır kampı ilave olur. Kıyıköy‘ün fotoğraf tutkunları için doğal bir stüdyo olduğunu ekleyeyim de aklınızda [...]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>