21.Nisan.2013 Kıyıköy ve Çevresi için Ortak Hedef: Turizm ve Sınır Kapısı

Kıyıköy, Vize, İğneada ve Demirköy’ün “Turizm Alanı” ilan edilmesi ve İğneada ile Bulgaristan arasında sınır kapısı açılması için yapılan başvurular olumlu bir şekilde sonuçlanarak anlaşmaya varılmıştır.

AK Parti Kırklareli Milletvekili Şenol Gürşan ‘İğneada, Demirköy, Vize ve Kıyıköy Kırklareli’nin en önemli Turizm varlıkları, yurdumuzun Avrupa toprakları üzerinde deniz mavisi ile Orman yeşilinin kucaklaştığı, eşsiz Istranca (Yıldız) dağlarının ve Longoz Ormanları’nın içinde bulunduğu bu bölgenin ekonomisi tarım , hayvancılık ve turizm ile ilerleyecek. Bu bölgenin doğal ve kültürel mirasının korunması için Turizm alanı ilan edilmesi halkımızın en büyük beklentisi, bizde bu beklentiyi cevapsız bırakmayacağız ‘ dedi.

Bölgenin Turizm Alanı ilan edilmesi halinde bölgede ekomik kalkınmanın hızlanacağın belirten Demirköy Belediye Başkanı Muhlis Yavuz ‘Özellikle köylerdeki mevcut yapıların iyileştirmesinin veya yeni yapıların mevcut dokunun iç düzenlemesi esas alınarak teşvik edilmesi ile nitelikli yatak kapasitesi oluşturulması gerekiyor. Eşsiz doğa’mızın yanında bölgede bulunan mağaraların, fenerlerin, kalelerin, manastır, Köprü ve değirmenlerin korunması ve restore edilmesi şart’ dedi. İğneada Belediye Başkanı Tahir Işık ise ‘ Bulgaristan ile sınır kapımızın Beğendik üzerinden açılması sureti ile komşumuz Bulgaristan ile turizm ve kültür alanında projeler geliştirerek işbirliğimizi ilerleteceğiz’ diyerek İğneada Longoz Milli Parkı’nın Biyosfer rezervi ilan edilerek, ekonomik kalkınma ve kültürel değerlerin devamlılığının, doğanın da en doğru şekilde korunması ile sağlanmasını istediklerini belirtti.

Vize Belediye Başkanı Yılmaz ise Kırklareli’nin tarihi ve turistik ilçesi Vize’nin uluslararası ‘ (Sakin Şehir)” ağına kabul edilerek yaşamın kolay ve kaliteli olduğunun tescillendiğini, Turizm Alanı ilan edilmesi ile, bölgenin gerek yurt içerisinden gerek ise yurt dışından önemli miktarda yatırım ve Turist çekeceğini belirtti.

Kıyıköy Belediye Başkanı Ismail Gök Kıyıköy’ün son yıllarda turizmde de kendine açılımlar arayan, genel itibarı ile bir balıkçı beldesi olduğunu belirterek ‘İstanbul’ a yakın oluşumuz sebebiyle, özellikle hafta sonunu bu huzurlu beldede geçirmek isteyenlerin sayısında ciddi bir artış gözleniyor, denize girebileceğiniz, Karadeniz’in lezzetli mevsim balıklarının tadına bakabileceğiniz bu bölgenin Turizm Alanı olarak tescillenmesi Kıyıköy’den başlayan ve İğneada’da son bulacak olan eko-turizm bölgesinin teminatı olacaktır’ dedi.

Koordinasyon toplantısının katılımcıları Turizm Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nezdinde girişimde bulunmak üzere Nisan ayı içerisinde Ankara ziyaretinde bulunmaya ve bölgenin sesini duyurmaya karar verdiler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>